Hónap: <span>2018 december</span>

A propán-bután és ipari gázpalackokkal és tárolásukkal kapcsolatos fontos tudnivalók

Tisztelt Lakosság!

Önök közül bizonyára sokan hallották, hogy a Gyöngyösi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság működési területéhez tartozó egyik településen tűzoltás közben a tűzzel érintett ingatlanokon tárolt propán-bután (a továbbiakban: PB) és egyéb ipari gázpalackok közül több felhasadt, felrobbant. Csak a szerencsés véletlennek köszönhető, hogy az események nem vezettek tragédiához, és az ott élőket, a mentési munkálatokban résztvevő tűzoltókat, rendőröket, gáz- és elektromos szolgáltatók szakembereit és a polgárőröket nem érte baleset. A hasonló káresetek megelőzése érdekében állítottuk össze Önöknek az alábbi tájékoztatót.

A gyöngyösi katasztrófavédelmi kirendeltség lakossági tájékoztatója

A karácsonyi ünnepi időszak tűzveszélyeiről a lakástüzek megelőzése érdekében

A karácsony köré világszerte egész ünnepkör épült, adventtől kezdve egészen vízkeresztig, melynek egyik legfontosabb kelléke és szimbóluma a karácsonyfa – enélkül talán el sem lehetne képzelni az ünnepet. Hagyománnyá vált a feldíszített fenyőfán elhelyezett gyertyák, csillagszórók meggyújtása is.

A legszebb ünnep napjaiban sem szabad azonban megfeledkeznünk a ránk leselkedő veszélyekről, elsősorban a gyertya gyönyörű, de veszélyes lángjáról! Az elmúlt évtizedek során bekövetkezett sajnálatos, olykor tragikus események (karácsonyfa tüzétől kiégett lakások) arra kell, hogy figyelmeztessenek bennünket, hogy csak kellő körültekintéssel, nagyon nagy odafigyeléssel szabad a karácsonyfán gyertyákat elhelyezni és meggyújtani. Amennyiben nem így teszünk, egy élet munkája semmisülhet meg, válhat a tűz martalékává néhány perc alatt.

Azért, hogy az ünneplés zavartalan legyen, és az örömöt ne árnyékolja be semmilyen nem várt esemény, a Gyöngyösi Katasztrófavédelmi Kirendeltség fontosnak tartja felhívni az állampolgárok figyelmét néhány alapvető biztonsági rendszabályra, amelyek a nyílt láng, valamint az elektromos árammal működő díszek használatára vonatkoznak.

Az ünnepi időszakban a lakástüzek többségét a felügyelet nélkül hagyott gyertyák, csillagszórók, esetenként az elektromos árammal működtetett lámpafüzérek helytelen, vagy felügyelet nélküli használata okozhatja. A karácsonyfa jellemző tulajdonsága, hogy kiszáradásával egyenes arányban nő a lángra lobbanás veszélye, ezért az ünneprontó tűzesetek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy:

  • az adventi koszorúkat nem éghető anyagból készült felületre (fém, vagy hőálló üveglap stb.) tegyék, és közvetlen közelében ne helyezzenek el más éghető anyagot!
  • a gyertyák, mécsesek nem éghető tartóban legyenek rögzítve a koszorún, csokron! A gyertyákat, mécseseket ne tegyék közvetlenül a koszorú éghető anyagú részei (fenyőlevél, moha, fagyöngy stb.) mellé, ott ne gyújtsák meg! A koszorún elhelyezett gyertyákat csak felügyelet mellett égessék! Mielőtt a helyiségből kimennek, azokat oltsák el! A tapasztalatok szerint ugyanis az égve felejtett gyertyák okozzák a tűzesetek jelentős részét.
  • csak magyar érintésvédelmi előírásoknak megfelelő elektromos lámpafüzéreket használjanak! Az olcsó, legtöbbször távol-keletről származó elektromos díszítések rossz minőségük miatt nem csak az áramütés veszélyét hordozzák, hanem az esetleg bekövetkező rövidzárlat tüzet is okozhat. A lámpafüzéreket éjszakára, vagy hosszabb távollét idejére ne hagyják bekapcsolva!
  • ha a karácsonyfán nyílt lánggal működő díszeket is elhelyeznek, a fát ne tegyék függöny közelébe, és lehetőség szerint eldőlés ellen is rögzítsék!
  • csillagszórót, díszgyertyát a karácsonyfán csak felnőttek gyújtsanak meg! Mielőtt a helyiséget elhagyják, a gyertyákat oltsák el, a csillagszóró maradványát távolítsák el a fáról.

A legnagyobb körültekintés mellett/ellenére is keletkezhet tűz a lakásban. Nagyon fontos, hogy a lehető legrövidebb időn belül tudomást szerezzenek erről, és a szükséges intézkedéseket (bent lévő személyek mentése, tűzoltóság értesítése a 105 vagy a 112 telefonszámon, tűz oltásának megkezdése, a lángok terjedésének megakadályozása) megtegyék.

Az esetleg fellobbanó lángok elharapódzását vizes pokrócokkal, vagy – ha van – kézi tűzoltó készülék alkalmazásával lehet leggyorsabban megfékezni. Karácsonyfatűz esetén fokozottan figyeljenek arra, hogy ha a fán elektromos lámpafüzér volt, a vízzel, vizes pokróccal oltást csak akkor kezdjék meg, miután a lámpafüzér csatlakozóját a dugaljból kihúzták!

Fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra is, hogy a téli szünet idején több családban felügyelet nélkül tartózkodnak otthon a gyermekek, akik az életkori sajátosságaikból adódó kíváncsiságból igyekeznek sok mindent kipróbálni. A tragédiák elkerülése érdekében a gyújtóeszközöket a gyermekek elől zárják el, a szülők hívják fel a figyelmet a veszélyforrásokra és magyarázzák el, mit kell tennie a gyermeknek, ha mégis bekövetkezik egy nem várt esemény.

Írják ki a telefon közelébe azokat a segélyhívó számokat, amiket a gyermeknek is jó tudni.

Kellő odafigyeléssel, a fentiek betartásával megvalósulhatnak a következő sorokban foglaltak:

A házakban mindenhol kalács illatozzon,
Fenyőfák alatt gyertyaláng ragyogjon.
Szívekbe költözzék nyugalom, s szeretet,
Hozzon a Karácsony békét és örömet! (Ismeretlen)

Kellemes, békés, boldog karácsonyi ünnepeket kívánunk!

Gyöngyösi Katasztrófavédelmi Kirendeltség személyi állománya

BŰNMEGELŐZÉSI HÍRLEVÉL 2018. december

Biztonságos internetes vásárlás Karácsony előtt is

Az év végi ünnepekkel kapcsolatosan mindig felmerül a kérdés, hogy mivel ajándékozzuk meg szeretteinket. A következő kérdés, hol vehetjük meg az ajándékokat.

Az ajándékok beszerzésénél napjainkban, az internet korában kézenfekvő a webáruházakon keresztül történő vásárlás.

Az ünnepek közeledtével érdemes betartani néhány apró biztonsági óvintézkedést, miközben az ajándékokat rendeljük az interneten. Manapság már sokkal többet tesznek a biztonságért mind a bankok, mind az internetes áruházak. Ha mi magunk is odafigyelünk, akkor már nincs más hátra, mint nyugodtan várni a megrendelt ajándékokat.

Engedjék meg, hogy néhány alapvető biztonsági óvintézkedésre hívjuk fel a figyelmüket!

Milyen kockázatokkal találkozhatunk?

  • Termékkel kapcsolatban
    • csak csekély információ áll rendelkezésre
    • nem tudjuk kézbe venni, felpróbálni, kipróbálni
    • nem tudjuk, hogy a termékről állított tulajdonságok ténylegesen megfelelnek-e a valóságnak
  • Kereskedővel kapcsolatban
    • nem tudjuk, hogy a terméket eladó kereskedő valóban létezik-e, megbízható-e
  • Tanácsok rendelés előtt:
    • Az e-mailben megkapott linkre sohase kattintson rá, mindig írja be saját maga az áruház internetcímét a böngészőbe!
    • Olvassuk el az általános szerződési feltételeket (ÁSZF-et)!
    • A vásárlási feltételeket mentsük le a gépre és nyomtassuk ki, így később bizonyítani tudjuk, milyen tájékoztatás volt hozzáférhető a honlapon a rendeléskor!
    • Célszerű internetes vásárlások céljából egy külön e-mail címet létrehozni, így elkerülhetjük a kéretlen elektronikus leveleket!
    • Vásárlás előtt minden esetben győződjünk meg a webáruház üzemeltetőjének létezéséről, megbízhatóságáról!
    • A vásárlás előtt keressen rá az interneten a web áruházra fórumokban, olvassa el vásárlói véleményeket az áldozattá válás megelőzése érdekében!

Tisztában kell lennünk azzal, hogy a honlap magyar nyelvű megjelenése, vagy a címében látható „.hu” kiterjesztés nem jelenti automatikusan azt, hogy az eladó Magyarországon letelepedett vállalkozó. Tudjunk róla, hogy a „.hu” domain nevet a magyar cégek mellett külföldi vállalkozások is használhatják. A domain név használójának személyéről a www.domain.hu honlapon működő ingyenes domain regiszterben szerezhetünk információt.

  • Amennyiben lehetséges, utánvétellel, személyes átvétellel vásároljon, amikor az áru átvételekor kell fizetni!
  • Csak megbízható, ellenőrzött webáruházban vásároljon előre utalással!
  • Interneten soha ne adja meg a PIN kódját

Biztonsági okokból a meglévő kártyájuk mellé igényeljenek a számlavezető bankjuknál  egy, csak internetes vásárlásra alkalmas web-, vagy virtuális kártyát. Ezzel a bankkártyával nem lehet készpénzt felvenni, de még a sarki boltban sem lehet vele vásárolni, mert nem tartalmaz sem chipet sem mágnescsíkot. Ez a kártya mindössze az internetes vásárlásokhoz szükséges adatokat tartalmazza.

A biztonságos internetes vásárlással kapcsolatosan az alábbi linkeken kaphat részletes tájékoztatást:

Az otthonuk és értékeik védelmében engedjék meg, hogy az alábbi linkeken egy rövid ismertetőt valamint egy játékot ajánljuk figyelmükbe:

https://www.youtube.com/watch;v=IvuegggFCAwhttps://www.youtube.com/watch?v=V0r-V1MTgGE

Heves Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztály Bűnmegelőzési Alosztály

Ha baj van : 112