Nap: <span>2020. március 2.</span>

A Semmelweis Egyetem lakossági tájékoztatója az új koronavírusról

Lakossági tájékoztatót készített a Semmelweis Egyetem az új koronavírusról. A dr. Merkely Béla rektor által jegyzett dokumentum kitér egyebek mellett a koronavírus és az influenza hasonlóságaira és különbözőségeire, valamint részletezi az egyszerű megelőző, védekező szabályokat is.

Tisztelt Honfitársaim!

Az új koronavírus (SARS-CoV-2) megbetegedések okán kialakult nemzetközi járványügyi helyzet miatt tájékoztatom Önöket a legfontosabb tudnivalókról.

A SARS-CoV-2 terjedése sokban hasonlít az influenzához. Az influenzával már sok tapasztalatunk van, az új koronavírus okozta fertőzéseket most ismerjük meg, ez az első olyan járvány, aminek alakulását szinte percről-percre követi az egész világ. Ez nagyon hasznos, mert megtanít bennünket felkészülni a jövőbeni újabb vírusfertőzésekkel szemben. Ugyanakkor ilyen intenzív figyelem képes felnagyítani a problémát.  A jelenlegi adatokból azt látjuk, hogy az új koronavírus leginkább az idős emberekre veszélyes, míg az idei influenza többeket érint a fiatalabbak közül. Veszélyeztettek azok is, akik egyébként is súlyos megbetegedésben szenvednek, például a szervátültetettek, vagy daganat miatt kezelt betegek.

(tovább…)

Vadon élő állatok lakott területen

Ama tény, hogy különböző vadon élő állatok megjelennek lakott területen, nem új és nem kizárólag magyar jelenség.

Elsősorban a vaddisznó, róka, nyest, őz, valamint madarak megjelenésével kell számolni, de bizonyos helyeken a gímszarvas is előfordulhat.

Az egyik fő oka a megjelenésüknek a települések terjeszkedése, ami az eddig beépítetlen területek felé történik.

Ezzel mindjárt el is jutottunk a vad megjelenésének egyik fő okához: a lakott területen található gazdag táplálékkínálathoz. Mi is tartozik ide? Különböző gyümölcsfák telepítése az erdővel szomszédos közterületeken, alkalmatlan kerítéssel körülvett vagy be sem kerített gyümölcsös, zöldséges kert, kerti tó …

Jelentős táplálékforrást jelent az állandóan közterületen lévő, le nem csukott vagy fedél nélküli szemétgyűjtő vagy az egyszerűen csak műanyag zsákban kitett élelmiszer-tartalmú hulladék. (tovább…)

Vadfajok belterületen – a megjelenés és betelepedés biológiai okai

Amikor az utcákon sétáló, kertekben megjelenő őzet, rókát, vaddisznót meglátja valaki, két gondolat merül fel. Az egyik, hogy ez egy ritka, abnormális dolog, a másik, hogy ez természetes, hiszen sok olyan élőhelyi lehetőség van, amit egy jól alkalmazkodó faj, ki tud használni.

A betelepedések általános okai:

  • kedvezőbb mikro klimatikus feltételek – elsősorban télen jobb túlélési lehetőséget kínálnak
  • táplálékforrások
  • zavartalan búvóhelyek
  • ragadozók és versenytársak hiánya vagy kisebb gyakorisága
  • a véletlen: valamely utat, patakot követve jutnak be a lakott területre, majd ott kényszerülnek a túlélésre.

Az egyes fajok élettani rugalmassága az örökletes sajátosságok közé tartozik. Némelyik állatfaj még akkor is elhagyja vagy elkerüli a megzavart élőhelyet és az emberi települést, ha bőségesen talál ott táplálékot. Ezek a szűk tűrésű fajok elvándorolnak, kiszorulnak, beszűkült életterükben próbálnak stabil populációt fenntartani, vagy egyszerűen lecsökken az egyedszámuk (pl. vadmacska)

(tovább…)